>

Ah Türkçe!

 

   Merhaba öğretmen diyarı okuyucuları, Yazıma bir soru ile başlamak istiyorum. Konuştuğunuz dil hakkında ve bu dilin günümüzde yaşadığı belli başlı sorunlar hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Malesef toplum olarak bu konular hakkında bilgi sahibi değiliz, hatta bilgi sahibi olmakta istemiyoruz. Bugünkü yazımda sizi bu kanolar hakkında biraz bilgilendirmeye çalışacağım.
    
    Ana dilimiz Türkçe, yeryüzünün en eski ve en geniş coğrafya parçasında konuşulan gelişmiş, zengin bir kültür, bilim ve sanat dilidir. Türkçe en eski, en köklü dillerdendir diyoruz; çünkü bugünkü dillerin çoğu ortada yokken, hatta bugünkü bazı dillerin ataları sayılan diller bile ortada yokken Türkçe vardı. Türkçe konuşulan coğrafya bakımından dünyada birinici, en çok konuşulan diller sıralamasında ise dünyada beşinci sırada yer almaktadır.Bu kadar geniş bir coğrafyada, yaklaşık iki yüz elli milyon kişi tarafından konuşulan Türkçe, günümüz Türkiye'sinde çok büyük sorunlarla karşı karşıyadır. Ülkemizde, bilinçsizce har vurup harman savrulan dilimiz gitgide yozlaşmaya, batı kökenli dillerin istilası altında kalmaya başlamıştır. Sokağa çıktığınızda bir mağazaların, dükkanların, alışveriş merkezlerinin asılarına ve adlarına bir göz atın. Bu vahim durumu, bu görmezden gelinen acı tabloyu daha iyi görebileceğinize inanıyorum. Size, günümüzde Türkçenin karşılaştığı sorunların genel başlıklarını şöyle sıralamak istiyorum:
 Türkçe öğretimindeki yetersizlik,
Yabancı sözcük tutkusu,
Türkçenin bilim dili olmadığı görüşü,
 Sözcük ve terim üretimindeki yetersizlik,
Özensizlik ve yanlış kullanım,
Yabancı dil düşkünlüğü
gibi başlıkları sıralayabiliriz. Bir sonraki yazımda, yukarıda yazdığım başlıkları ayrıntılı bir şekilde siz değerli okuyucularımıza açıklayacağım. İnşallah bu yazımda siz değerli okuyucularıma bu konu hakkında bir farkındalık katabilmişimdir. Birimiz hepimiz, hepimiz dilimiz için diyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
 
Daha fazla bilgiye ulaşmak için: Türkçe Sevdalıları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 
                                                                                                                                             Yunus YENİÇERİ
 
*Öğretmen Diyari sayfasından da yazılarımızı takip edebilirsiniz.comments powered by Disqus